Nina ir Jakovas, kurie tada slėpėsi malinoje, kažkaip sužinojo tą istoriją. Jie bandė susigrąžinti Riną iš Garkauskų, tačiau šie neatidavė. Manau, kad Garkauskas bijojo dėl savo žmonos ir vaikų likimo, kuris jų lauktų, neatidavus Rinos vokiečiams. Todėl, kaip ir tikėtasi, buvo areštuotas tik Garkauskas, vokiečiai jį išsivedė į kalėjimą. Rina Gudinskytė žuvo
1969 m. Garkauskas užėjo į mūsų butą Kaune. Pasirodo, jis sužinojo, kad Gudinskiai išgyveno, išvyko į Australiją ir ten labai gerai įsikūrė. Jis paprašė mūsų perduoti Gudinskiams, kad norėtų iš jų gauti pinigų. Prisimenu, kaip ėmiau ant jo rėkti: „Tu išdavike! Tu kaltas dėl Rinos mirties! Kaip po viso to dar drįsti kažko prašyti? Dink iš čia!“ Pas mus svečiavęsis draugas lietuvis Valdas Žeromskis išmetė nekviestą svečią pro duris.
Likvidavus getą mano mama buvo išsiųsta į Štuthofą, tėvas – į Dachau. Abu per stebuklą išgyveno. Šeima sumokėjo keliems lietuviams Kaune, kad paslėptų mano močiutę, tėvo mamą. Mano mama, kuri netikėjo, kad bent vienas iš jos Lietuvoje likusių giminaičių išgyvens, davė tiems lietuviams kelis adresus giminių Jungtinėse Valstijose, kad tie pasirūpintų manimi ir močiute, jei liksime gyvos.
Po išvadavimo Nina ir Jakovas Gudinskiai išėjo iš savo slėptuvės ir tuoj pat atvyko manęs pasiimti iš gelbėtojų; šie mane prižiūrėjo tik iš geros širdies, be jokio atlygio. Greizės buvo paprasti ir tuo metu jau gerokai pagyvenę žmonės. Deja, nepaisant visų mūsų šeimos pastangų, juos ištrėmė iš Lietuvos į Vidurio Aziją vien dėl to, kad Karlas buvo vokietis. Aš su jais susirašinėjau, siųsdavom jiems siuntinius. Miglotai prisimenu laiką, kai gyvenau su Gudinskių šeima. Prisimenu, kad Niną vadinau „mama“, o Kubą – „papa“.
Pusseserę Rachel (Lialią), Tedžio Blumentalio dukrą, išgelbėjo vienas iš Baublio brolių. Po išlaisvinimo ji irgi persikėlė pas Gudinskius. Iki šiol ji sau neatleidžia, kad paliko Baublio šeimą (jos supratimu, neliko tai šeimai ištikima).
Mano tėvas buvo išvaduotas iš Dachau ir kartu su žydų, buvusių kalinių, grupe grįžo visą ilgą kelią paupiais pėsčiomis iki Kauno. Gudinskiai nugirdo, kad tėvas išgyveno, ir pranešė man, jog netrukus sulauksiu „tikrojo tėvo“. Prisimenu, kaip sėdėjau jam ant kelių ir jis man pasakė: „Dabar eisim praustis, o paskui – į lovą.“ Į tai atsakiau klausimu: „Tėti, kodėl tu sakai „mes“, kai kalbi apie save?“, o jis paaiškino: „Nes aš didelis.“
Praėjus keliems mėnesiams tėvas sužinojo, kad išgyveno ir mama. Nekantriai jos laukėme.
Išlipusi iš traukinio Kaune mama sutiko pažįstamą žydą, kuris ją nuvedė pas tėvą į darbą. Kai abu tėvai parėjo namo, žaidžiau kieme su kaimynų mergaite Ilana Kamberyte. Tėvas paklausė mamos, katra iš mergaičių Mika, ir ji mane iškart pažino. Tėvas tarė: „Čia tavo mama. Ji turi tau lėlę.“ Neprisimenu, ką tuomet jaučiau.
Ilgus metus mama bandė susigrąžinti iš Sibiro savo tėvus, tačiau nesėkmingai. Močiutė mirė Jakutijoje, senelis Rafoelis grįžo į Lietuvą tik 1955 m., praėjus dvejiems metams po Stalino mirties, ir po dvejų metų mirė. Teta ir jos vyras Jehuda Cernas (jiedu susipažino ir susituokė tremtyje) buvo reabilituoti ir grįžo iš Sibiro tik 1957-aisiais.
Baigiau Kauno politechnikos institutą, ištekėjau už Josefo As ir 1973 m. emigravome į Izraelį. Dirbau pagal specialybę.
Užauginau keturis vaikus: dvi dukteris – Viki ir Belą – ir sūnus dvynius Uri ir Giorą. Giora žuvo tarnaudamas Izraelio kariuomenėje.
Mano tėvas mirė Lietuvoje, o mama gyva iki šiol. Jai 94 metai, ji visiškai savarankiška, geros sveikatos ir labai guvi.
2012, Kirijat Ono, Izraelis
Šiaurės Jeruzalė, Vilnius, 2014