Gimiau 1940 m. birželio 27 d. Feigos (mergautine pavarde Faivelsonaitės) ir Elijahu Šlapoberskio šeimoje. Mama buvo Kupiškio rabino Elijahu Meiro Faivelsono duktė, kuris rašė straipsnius laikraščiams, išleido ne vieną knygą, 1912 m. buvo Agudat Israel (religinės žydų sąjungos) ir Javnės sionistinio švietimo tinklo Lietuvoje vienas iš steigėjų. Mama baigė Javnės mokytojų seminarą, paskui dirbo pedagoge, vadovavo Panemunės hebrajų mokyklai. Tėvas Elijahu gimė Kėdainiuose, buvo vienas iš vienuolikos vaikų. Jo tėvai turėjo malūną. Šeima nebuvo religinga. Baigęs chemijos mokslus ir gavęs chemiko diplomą, jis įsteigė privatų verslą – medienos priežiūros chemikalų įmonę.
Tėvai žuvo likviduojant Kauno getą, tačiau neradau jokių liudijimų apie jų žūties vietą. Visiškai neprisimenu savo tėvų, tarsi pirmą kartą su jais susipažinau žiūrėdama nuotraukas, kurias gavau iš giminių Izraelyje. Nepamenu nei mamos meilės, nei tėvo apkabinimų. Viena mįslių, kurių iki šiol neišsprendžiau, – kaip pasaulietis mano tėvas susipažino su mama, labai religingo rabino dukra, ir kaip senelis sutiko, kad jo duktė ištekėtų už to pasauliečio, pedantiškai apsirengusio, su blauzdinėmis, skambinančio mandolina (mamos sesuo ištekėjo už rabino).
1943-iųjų lapkritį pasklido gandas, kad Šiaulių gete buvo vykdoma Vaikų akcija. Padedami lietuvių policininko, kurio žmona prieš karą buvo mūsų kaimynė, tėvai mane išnešė iš geto. Tėvai įdavė policininkui mano gimimo liudijimą, dėdės Hario Šlapoberskio, kuris gyveno Pietų Afrikoje, adresą ir už gerą atlygį prašė pažadėti, kad mane išsiųs pas dėdę, jeigu jie neišgyvens. Lietuvis policininkas mane perdavė kaime gyvenusiems savo giminėms, iš čia mano prisiminimai apie aprūkusią virtuvę, krosnį ir storą moterį.
Pasitraukus vokiečiams jaunas žydas rusų kareivio uniforma Šmuelis Peipertas, demobilizuotas po sužeidimo, grįžo į Lietuvą ir lankydamasis kaimuose išpirkdavo iš kaimiečių jų slėptus žydų vaikus, paskui tuos vaikus perduodavo našlaičių namams.
Vieną dieną, tikriausiai 1945-ųjų pavasarį, stora moteris mane išleido iš virtuvės ir nusivedė į didįjį kambarį. Ten stovėjo vyras karine uniforma ir ilgu žaliu paltu. Moteris pasakė man, kad manęs pasiimti grįžo tėvas. Tik dėl vienos paprastos priežasties iš karto sutikau: norėjau kuo greičiau pabėgti iš tos virtuvės, kurioje buvau taip ilgai kalinama. Peipertas mane nuvežė į Panevėžio našlaičių namus, kurie priklausė Jėzaus nuotakų vienuolynui; mus mokė krikščioniškų apeigų, gavau Evos vardą. Kartkarčiais Peipertas atvykdavo manęs aplankyti, atveždavo saldainių. Vadinau jį „tėveliu“. Vieną kartą jis atsivedė fotografą. Atsisėdau Peipertui ant kelių, jis liepė žiūrėti į fotoaparatą, sakė, iš ten tuoj iššoks ugninis paukštis. Fotografas užsidengė galvą juodu audeklu, laukiau visa įsitempusi, kad pamatyčiau paukštį, tačiau veltui. Pamačiau tik šviesos žybsnį. Gaila, ta nuotrauka pasimetė besikraustant iš vietos į vietą.
Kitą vaizdelį iš vienuolyno laikų prisimenu gana aiškiai. Kabau kiemo tualete laikydamasi rankomis už grindų lentų, o visas mano kūnas – tualeto skylėje. Ėmiau šaukti, atsitiktinai einanti pro šalį vienuolė išgirdo riksmus, ištraukė mane ir nuplovė man kojas kieme balos vandeniu. Ji prisakė niekam nepasakoti, kad viena ėjau į išvietę. Per vieną apsilankymų Lietuvoje nuvykau į Panevėžį, radau tuos vaikų namus ir tą patį tualetą. Šiandien jis jau ne mediniame, o mūriniame pastate.
1945 m. pavasarį Jėzaus nuotakų vaikų namuose pasirodė aukšta išblyškusi skudurais dėvinti moteris. Ji pasisakė esanti mano teta ir atėjusi manęs pasiimti. Vienuolyno vaikų namuose buvau mylima, lepinama, be to, turėjau tėvelį, kuris atvykdavo manęs aplankyti ir atveždavo saldainių. Staiga atsiranda ta prastai atrodanti moteris ir ketina mane pasiimti! Nenorėjau niekur eiti. Surinko man per didelių rūbų, apavė batus, ir teta užsivertė mane ant pečių kaip maišą miltų. Verkiau, rėkiau, spardžiausi – niekas nepadėjo, ji mane išnešė iš vienuolyno. Daug vėliau, vartydama Kėdainių žydų atminimo knygą, radau laišką, kurį Chaimas Ronderis parašė mano dėdei Pietų Afrikoje: „Eidamas gatve staiga pamačiau tavo seserį Rašelę. Vieni griaučiai, apvilkti skudurais, ką tik grįžusi iš Štuthofo koncentracijos stovyklos. Pasakiau jai girdėjęs, jog Panevėžio vienuolyne yra jos dukterėčia...“ Taip teta atvyko į Panevėžį ir mane surado. Nuvažiavome į Vilnių ir ten apsigyvenome. Vėliau ji ištekėjo už Jermijahu Ratnerio. Buvome puiki šeima: maža mergaitė ir du suaugę žmonės, abu ką tik grįžę iš pragaro, iš geto ir koncentracijos stovyklos. Augau namuose, kur vien ašaros ir sunkios istorijos. Stengiausi savo įtėvių vengti, bėgti iš namų. Radau prieglobstį mokykloje, pas drauges ir komjaunimo organizacijoje.
Viena lietingą 1958 m. dieną teta man pasakė, kad atsirado gera proga išvykti iš Lietuvos į Lenkiją: jos vyras Jermijahu Ratneris turi Lenkijos pilietybę, tad galimas daiktas, kad jam bus leista grįžti į tėvynę. Ji džiaugsmingai man pranešė, kad iš Lenkijos jam, jo žmonai ir įdukrai bus lengva pasiekti Izraelį.
Ši žinia trenkė kaip perkūnas iš giedro dangaus. Aišku, priešinausi! Mokiausi rusiškoje mokykloje, beveik visos mano draugės buvo rusės, buvau auklėjama pagal komunizmo idealus. „Tautų saulė“ Stalinas buvo mūsų tėvas, o Rusija – motina! Ką gi veiksiu Izraelyje?! Galiausiai neturėdami pasirinkimo emigravome į Lenkiją. Pradėjau studijuoti inžineriją Vroclavo politechnikume. Buvo sunku, nes nemokėjau kalbos. Prabuvome Lenkijoje metus, kol mūsų giminės Izraelyje sutvarkė visus dokumentus, ir, kiek prisimenu, atvykome į Izraelį 1960-aisiais. Laikas, kai mokiausi Technione, buvo labai įtemptas. Nebuvo paprasta ten mokytis, nemokant hebrajų kalbos, neturint artimų draugų, lengva buvo palūžti. Vis dėlto 1964-aisiais baigiau Techniono Statybos inžinerijos fakultetą. Besimokydama susipažinau su Jakovu Strichmanu, kuris studijavo pramoninę inžineriją ir vadybą, likus metams iki studijų pabaigos susituokėm. Pradėjom kurti bendrą gyvenimą be jokios artimųjų finansinės paramos. Dirbome dieną naktį, augindami du vaikus – Liorą ir Eliraną. Baigęs mokslus mano vyras iki pat pensijos dirbo vadybininku. Mūsų dukra Liora baigė Technioną ir tęsė mokslus Amerikoje, rašė doktoratą iš molekulinės biologijos srities. Sūnus Eliranas – advokatas. Turime du anūkus ir dvi anūkes. Jie – mūsų pasididžiavimas ir gyvenimo džiaugsmas.
2012, Haifa, Izraelis
Šiaurės Jeruzalė, Vilnius, 2014