Žydų gelbėtojai

"VILTIES ETIUDAS"

Prieškaryje gyvenusi Kaune dailininkė, knygų prekybininkė, piešimo ir vokiečių kalbos mokytoja Helena Holzman (Helene Holzman) vokiečių okupacijos metais tapo Kauno geto įvykių liudininke.
1941 metų birželį per pogromus Kaune visiems laikams dingo Helenos Holzman vyras – knygyno „Pribačis“ savininkas Maksas Holzmanas. Šiek tiek vėliau buvo suimta, kurį laiką kalinta kalėjime, vėliau IX forte sušaudyta vyresnioji Helenos Holzman duktė devyniolikmetė Mari, Kauno ligoninėje lankydavusi sužeistus vokiečių kareivius ir su jais diskutuodavusi apie taiką.
Po šios baisios netekties Helena Holzman įveikė savo neviltį ir pasiryžo ne tik  išgelbėti savo jaunesniąją dukterį Margaritą, bet ir kiek įmanoma gelbėti daugiau žmonių, pirmiausia, vaikų iš Kauno geto, atsidūrusių mirtinam pavojuje.
Bebaimių, pasiaukojančių moterų – Helenos Holzman, jos dukters Margaritos, Natalijos Fugalevičiūtės, Natalijos Jegorovos ir Lidijos Golubovienės išgelbėtas vaikas – Fruma Vitkinaitė-Kučinskienė visam gyvenimui susiejo savo likimą su šiomis moterimis, o po karo, paaiškėjus, kad Frumos tėvai ir brolis žuvo likviduojant Kauno getą, Frumą įsidukrino Helena Holzman.
Minėtus įvykius dokumentiniame filme pasakoja šių įvykių liudininkai – šiuo metu Giesene (Vokietija) gyvenanti Helenos Holzman dukra Margarita ir išgelbėtoji Fruma Vitkinaitė-Kučinskienė, gyvenanti Kaune.
Filmui panaudota daug foto ir vaizdo dokumentinės medžiagos, atspindinčios prieškarinio ir vokiečių okupacijos metų Kauno gyvenimą.

Video dokumentinio filmo „Vilties etiudas“ režisierė, scenarijaus autorė Lilija Kopač
Projekto vadovė ir scenarijaus bendraautorė Danutė Selčinskaja
operatorius Algis Liutkevičius
Filmo premjera įvyko 2007 m. balandžio 17 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre.


Jūs naudojate dideliems ekranams pritaikytą svetainės versiją.

Perjungti į mažesniems ekranams pritaikytą svetainės versiją
Mobili versija